Българинът Дачо Дачев прекоси Атлантическия океан и Средиземно море сам на борда на яхтата си „Jemini dreem”. Днес следобед мореплавателят акостира в пристанището на Царево след тримесечна морска одисея. На брега го посрещна съпругата му Вера и кметът на Царево Петко Арнаудов, който обяви Дачев за почетен гражданин. Дачо Дачев е тръгнал на 30 април от пристанището в Маями, САЩ с яхта модел „Хънтър”. За цялото плаване морският вълк е спирал само три пъти и е отслабнал много.
Дачо Дачев е носител на наградата „Кор-кароли” и е първият спечелил наградата „Св. Никола”, учредена от яхтклуб «Порт Бургас». Той е 64 –годишен, пенсионер, инженер–химик по професия и от 1972 година постоянно живее в Царево. През 1996 година е единственият участник от Източна Европа в състезанието „Europe one star”, което стартира от Плимут, Англия с крайна цел Ню порт, САЩ. От четирите пристигнали яхти в неговия клас се класира трети. 11.08.2007 |