Представителите на фоторепортерската гилдия и ТВ-оператори протестираха пред МВР след отказа на Военноокръжна прокуратура да образува досъдебно производство за полицейския побой над фоторепортера Емил Иванов. Според съдебната институция "няма достатъчно доказателства" полицаите да са нанесли побой над журналиста. В момента фоторепортерите издирват свидетели, които са били на мястото на инцидента и не се страхуват от тормоз, ако дадат показания. Въпреки обичайната за подобни случаи в България практика, когато разследващите органи застават в услуга на извършителите на побой, даже и при смъртен случай, гилдията на фоторепртерите разчита да постигне справедливост на по-горна инстанция. Освен вестник "Експрес", Клубът на фоторепортера планира да заведе паралелно гражданско дело по случая. Гражданските организации "Репортери без граници" и "Български хелзинкски комитет" също заявяват готовност да подкрепят репресирания колега. Изявлението на вътрешния министър Румен Петков, че ако накаже биячите, ще ги демотивира, е ясен знак към всички, които решат да ритат представители на пресата по време на събитие, че министерството стои твърдо зад тях и няма да им търси отговорност, коментираха възмутени журналисти по време на протеста. Позицията на министъра по този случай противопоставя по безпрецедентен начин представителите на две от важните институции в държавата, като създава излишно напрежение и страх в съвместната им работа по събития и борбата с корупцията, са убедени представители на медиите.
СНИМКИТЕ ОТ ТОВА СЪБИТИЕ СА БЕЗПЛАТНИ ЗА ЗАПИС И ПУБЛИКАЦИЯ 23.05.2007 |