Петнадесетото Международното биенале на графиката във Варна е най-представителния форум на съвременното графично изкуство в България  и е сред десетте най-големи изяви от този род в световен план. Негови организатори са Министерството на културата на Република България, община Варна и Съюз на българските художници. Пряк организатор на експозицията е Галерията за графично изкуство. През 2001 г. Международното биенале на графиката бе включено в културните маршрути на Европа и от тогава е под егидата на ЮНЕСКО. За високия международен авторитет на събитието говори и големият брой участници в неговото петнадесето издание. От постъпилите формуляри на 281 чужди графици, след журиране бяха допуснати за участие 177. От постъпили формуляри на 93 български автора, след журиране бяха допуснати за участие 83. Общо страните участнички са 40. Сред тези с най-многобройно участие са Китай, Япония, Тайланд,Турция, Полша, Италия, САЩ. Биеналето се открива днес в 17 часа в художествената галерия Борис Георгиев в морската столица. 22.05.2009 |