Художникът Недко Солаков представи своята първа голяма ретроспективна изложба вчера в Софийската градска художествена галерия. Това е първата изложба на автора у нас от 1988 година насам. С нея един от най-интересните „разказвачи на истории” в съвременното изкуство „разказва” специално за българската публика собствената си творческа биография. Изложбата в СГХГ се опитва да даде представа за динамичната и разностранна работа на автора от 1981 г. до днес. Включените маслени картини, притежание на музейни институции в страната (НХГ, художествените галерии в Пловдив, Ботевград, Сливен, Габрово, Димитровград, Музея „Дом на хумора и сатирата” в Габрово), и на частни колекционери, показват стила и търсенията, с които Недко Солаков се налага и става популярен на българската художествена сцена през първата половина на 80-те години на 20-ти век. Представени са и онези работи, в които малко по-късно художникът започва да включва различни нетрадиционни елементи и да заявява интереса си към едно социално, провокативно и интерактивно изкуство. Зрителите ще могат да видят ранни обекти, свързани въобще с развитието на концептуалното изкуство в България в края на 80-те години на 20-ти век.
Недко Солаков е роден прес 1957 г. в Червен бряг, живее в София, завършва Художествената академия в София през 1981 г. Оттогава участва в художествения живот на страната предимно с живопис. От началото на 90-те години на 20-ти век се включва активно в световната арт-сцена с рисунки, инсталации, видео, обекти и намеси в конкретни пространства, които се превръщат в негова запазена марка. Негови творби се намират в някои от най-влиятелните световни музеи. Недко Солаков е член-основател на Института за съвременно изкуство-София.
08.05.2009 |