Най-добрите млади автори на стихове и проза, участвали в Националния литературен конкурс „Петя Дубарова”, бяха отличени снощи на тържество в „Арт център-Опера" в Бургас. По време на тържеството председателят на журито проф. Светлозар Игов каза, че от прочетените творби на участвалите в конкурса 251 млади автори от цялата страна се вижда, че те не са робували образи и схеми, които им дава училището или литературата, а имат свое виждане и създават нови модели. Голямата награда от тазигодишния конкурс отиде при 17-годишната Александра Сверисон. Първа награда за поезия получи Нели Жекова на 18 г. от Плевен, втора стана Елена Стоянова на 15 г. от Бургас, а трета награда отиде при Лиляна Чернин от Бургас. Първа награда за проза получи 17-годишната Александрина Георгиева от Бургас, с втора награда се отличи Ралица Йорданова от Перник, а трета награда отиде при Весела Кучева от Плевен. По пет поощрителни награди раздадоха и в двата раздела за проза и поезия, като сред тях имаше само едно момче. Стиховете и разказите на наградените творци вече са издадени в сборника „Петя-пристан зелен”. Организатори на Националния литературен конкурс „Петя Дубарова” са община Бургас, къщата–музей „Петя Дубарова” и списание „Родна Реч”. 08.05.2009 |