Сградата на военноморския музей в морската градина на Варна от години се нуждае от сериозен ремонт.  От седмици служители и работници изнасят експонатите и ги транспортират до хранилище, за да може да започне работа. Ремонтът на сградата на музея е наложителен, защото е отлаган от десетилетия. Като архитектура сградата, която е паметник на културата, няма да претърпи видими изменения. Но след успешния завършек ще се променят като цяло средата и условията, в които се съхраняват експонатите в залите и във фондохранилището, и обстановката, в която се посрещат посетителите в експозицията. Целта на реконструкцията и модернизацията е да се изолират помещенията от влагата, да бъде сменена електрическата инсталация, да се климатизира цялата сграда. Ще бъдат сменени пределно амортизираните дървени конструкции на вътрешните дървени стълбища, ще се стабилизира покривната конструкция, ще се осигури достъп до двата етажа на експозицията за хора с ограничени физически възможности чрез рампа и асансьор. Вторият етап на модернизацията ще засегне музейните зали -необходимо е да бъде сменена старата експозиционна мебел с по-надеждна, по-функционална и естетически издържана. Надявам се да можем да приложим съвременни подходи към музейното дело - чрез мултимедийни продукти и атрактивност", сподели директорът на военноморския музей Н.с. д-р Мариана Кръстева. 04.03.2008 |