Боксьорът Детелин Далаклиев е „Спортист на годината на България” 2009
София - Спортист на годината 2009

Най-добрият Спортист на България за 2009 година е Детелин Далаклиев (Бокс), който събра 1358 точки в класацията. Далаклиев заслужи първото място, след като стана световен шампион в категория до 54 килограма на първенството в Милано. Той донесе първа световна титла за България по бокс от 1995 година насам.
Тройката допълниха Йордан Йовчев (спортна гимнастика) – второ място, с 1055 точки и Станка Златева (борба), съответно – трета позиция със 753. На четвърто място остана Мария Гроздева (спортна стрелба), която тази година спечели две европейски титли. Звездата на националния отбор по волейбол Матей Казийски заслужи пета позиция в класацията.
Капитанът на националния ни отбор по футбол Димитър Бербатов остана на девето място с 269 точки. Нападателят на Манчестър Юнайтед не успя да присъства на церемонията заради ангажименти в Англия, но наградата получи неговият мениджър Емил Данчев.
Треньор на 2009 година стана Петър Лесов (бокс), под чието ръководство Детелин Далаклиев стана световен шампион.
За "Отбор на годината" с 1270 точки избраха волейболните ни национали. Конкуренция им правиха футболните тимове на Левски и ЦСКА, националите по самбо и експедицията по алпинизъм начело с Николай Петков. Волейболистите ни спечелиха бронзовите медали на Европейско първенство Турция 2009. Президентът на България Георги Първанов, запален фен на този спорт, обяви победителя в този раздел и връчи наградата на трима представители на отбора.
Гергана Баръмова взе приза за спортист номер 1 при хората с увреждания. 19-годишната българка стана олимпийска шампионка по бадминтон на тихите игри в Тайпе.