Откриха уникално съкровище край Бургас
Бургас - Археологически находки

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

В двора на бургаския Етнографски музей се проведе пресконференция за представяне на резултатите от проучванията в залива "Ченгене скеле" в района на нос Чироза, интересни факти за залятото от вода селище от античната епоха , както и за резултатите от проучванията на сушата. За пръв път беше изнесена информация за новопроучен подводен обект в тази зона. Това е вероятно корабокрушение на дървен кораб от 17-18 в., от който е открит част от товара – европейски стъклени предмети, кани и чаши за вино, които са с изключително високо качество на изработка, по всяка вероятност от Венеция.

По време на пресконференцията бяха показани най-запазените находки от проучванията – амфори, бойна каменна топка, каменен щок, стъклени предмети. Община Бургас ще осигури бюджет и е готова да откупува археологически предмети открити в морето край „Ченгене скеле“. Археолозите са на мнение, че ако проучванията под вода продължат, може да бъде локализиран и самият плавателен съд с още от неговата стока.

Дори с откритото до момента, Регионален исторически музей - Бургас вече има във фонда си повече луксозно стъкло от Националния ни и куп други музеи в Европа.
На пресконференцията присъстваха кметът г-н Димитър Николов и научните ръководители на проучванията - проф. д-р Иван Христов - заместник-директор на Националния исторически музей, и гл. ас. д-р Найден Прахов – директор на Центъра за подводна археология-гр. Созопол и зам.-кметът Диана Саватева.
проф. д-р Иван Христов - заместник-директор на Националния исторически музей
бургас, археология, разкопки, найден прахов, иван христов, музей, археолог