9000 лева дава Районното мюфтийство в Кърджали за обрязване на деца в региона
Започнаха ритуалните обрязвания на мюсламанчета в Кърджалийско

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Около 50 момчета на възраст от 3 и 7 години бяха обрязани на масов сюнет в Момчилград, който бе организиран от Районното мюфтийство в Кърджали. 37 бяха първоначално записалите се деца, но през деня броят им се увеличи. Обрядът се състоя в старата джамия в Момчилград. Той започна рано сутринта със специална молитва. Малчуганите бяха празнично облечени и носеха червени и сини шапки на главите си. Дрехите им бяха дарени от мюфтийството, което е закупило 200 комплекта.
Родителите не са направили никакви разходи за церемонията. За да тръгнат децата са им обещали, че ще дойде дядо Коледа, разказаха те пред репортер на “Нов живот”. За част от семействата ритуалът бе вълнуващ защото по-големите им деца са били обрязвани вкъщи.
Още към края на молитвата децата се отпуснаха и превърнаха залата в площадка за надбягване. По списък те бяха въвеждани в малка стая до голямата зала на джамията. Там ги очакваше местният сюнетчия Неждет Молла. Той им поставяше местна упойка в областта на слабините и с помощта на апарат извършваше обрязването. Сърцераздирателни викове и сълзи съпровождаха ритуала.
Първи се превърна в мъж според повелите на религията си Фаати Дениз, син на учител. Районният мюфтия Фикри Сали поздравяваше семействата, чиито деца бяха вече обрязани. Имаше и случаи, в които сюнетчията не пожела да извърши манипулацията и препоръча медицинска обстановка.
Към обяд ритуалът бе прекъснат за час и половина, за да се състои редовната петъчна молитва.
Днес в Кърджали, а утре в Кирково ще е пак сюнетчията Неждет Молла, който получава за работата си по 10 лева на дете. Очаква се празникът в областния град да е особено пищен и да има шествие с тъпани и зурни. Вече са записани над 150 деца. Разходите за региона са на стойност 9 000 лева, съобщи районният мюфтия Фикри Сали.