Тригодишната експедиция на Black Sea MAP разкрива 2500 години от историята на света и нови бактерии
София – Пресконференция за експедицията Black Sea MAP

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Екипът на Black Sea MAP предвождан от професор Джон Адамс от Университета Саутхемптън, доцент Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей към БАН и доктор Калин Димитров от Центъра за подводна археология в Созопол показа резултатите от тригодишната експедиция на Black Sea MAP в Черно море.
Международен екип от археолози и други изследователи на морето проучваха дъното на морето, за да разберат повече за промените в морското ниво след последния ледников период. С помощта на най-модерни технологии, използвани досега само за индустриални цели, проектът Black Sea Maritime Archaeology Project (Black Sea MAP) изследва над 2000 м2 от морското дъно и откритията са удивителни.
В последната част от експедицията през 2017 година екипът откри древногръцки плавателен съд, който е идентичен с изображението на кораб от известната „Ваза със сирените“. Освен по изображението, корабът е датиран и по метода на радиоактивния въглерод и може да се смята, че това е най-старият толкова добре запазен кораб, известен досега.
Корабът лежи на дълбочина 2 километра в Черно море, където водата е аноксична (без кислород). Изследванията на учени от Университета в Гьотеборг са установили, че макар дървото на този кораб да изглежда добре запазено, то все пак е атакувано от анаеробни бактерии, които оцеляват в отровната среда на дълбините.
Освен него подводните археолози откриват останките на общо 65 кораба. Особенно добре е запазен и кораб от римската епоха на близо 2000 години.
„Знаехме, че ще открием останки на кораби, но техният брой и състоянието им ни изуми. Същото важи и за факта, че там долу имаше и видове бактерии, които са непознати за науката и са все още активни след хиляди години. Тези открития ще обогатят нашето разбиране за специфичната аноксична среда, където чакат да бъдат открити някои от най-важните парчета от световното културно наследство.“ - коментира професор Адамс на пресконференцията.
Black Sea MAP е идея на Ханс К. Раузинг, който основава Expedition and Education Foundation, на която е възложена работата по проекта. Работата на фондацията е финансирана от благотворителния фонд The Julia and Hans Rausing Trust.
Научният аспект на проекта се ръководи от някои от водещите световни морски археолози и морски учени от Великобритания (Университетът в Саутхамптън), България (Центърът за подводна археология), Швеция (Университетът Сьодерторн), САЩ (Университетът Кънектикът) и Гърция (Институтът по океанография на Елинистичния център за морски изследвания).
Професор Джон Адамс
подводна,археолагия,експедиция,резултати,пресконференция,учен