Доцент Людмил Вагалински и главен инспектор Ангел Папалезов показаха спасени от иманяри археологически находки
София – Пресконференция за откриващата си изложба „Спасени съкровища на България“

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

В Националният археологически институт с музей при БАН тази вечер се открива изложбата „Спасени съкровища на България“. Тя представя културни ценности, спасени през последните десетилетия от иманярство и нелегален трафик,  благодарение на органите на МВР и е организирана съвместно от НАИМ при БАН и Министерството на вътрешните работи на Република България, с подкрепата на Министерството на културата и Столична община, и е част от събитията на Европейската година на културното наследство.
„Спасени съкровища на България“ е плод на неуморния труд на служителите на МВР, в лицето на главните дирекции „Национална полиция“ и „Борба с организираната престъпност“ и на доброто им взаимодействието с музейните институции в борбата по опазване на българското културно наследство.
„Изложбата засяга един от най-наболелите въпроси през годините в сферата на културно-историческото наследство, а именно неговото системно унищожаване в резултат от иманярска дейност и нелегален трафик. Щетите, които България понася са огромни, не само като суми - най-вече като загуба на културна памет“, сподели доцент Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН на специалната пресконференция тази сутрин. В нея взеха участие и главен инспектор Ангел Папалезов, главен инспектор Емил Александров и кураторът на изложбата Кръстю Чукалев.
Изложбата представя над 300 експоната от НАИМ и 18 музея в страната. Те илюстрират всички периоди в хилядолетната история на днешните български земи. Сред експонатите се открояват най-голямата известна досега колективна находка от медни брадви от втората половина на V-то хил. пр. Хр.; колективна находка от златни накити и бронзови предмети от средата на II-ро хил. пр. Хр.; коринтски шлем от края на VI в. пр. Хр.; колективна находка от златни накити от некропола на Месамбрия от средата на III в. пр. Хр.; теракотени женски фигури от некропол от III-II в. пр. Хр.; находка от 328 монети на тракийските владетели Реметалк I и Реметалк II от I в. пр. Хр. – I в. сл. Хр.; апликации за колесница от II в.; мраморна статуетка на Херакъл от II в. от римския град Рациария; накитното съкровище от благородни метали от XV-XVI в.; икони от Тревненската школа и от известния зограф Никола Образописов и много други.
Шлем тип коринтски
изложба,археология,артефакти,съкровища,