Български доброволци участваха в международно учение за земетресения в Турция
Учение за земетресение

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Тези седмица българските доброволци от Доброволно Формирование "Пловдив 112" към Община Пловдив и спасители от СЪЮЗ НА БЪЛГАРСКИТЕ СПАСИТЕЛИ се върнаха от международно учение за издирване и спасяване на пострадали при земетресение, което се проведе в град Гьонен в Турция.   За първи път български доброволци участваха в подобно мащабно тренировъчното занятие.

Учението беше организирано от Турската спасителна федерация - AKDF (Arama ve Kurtarma Dernekleri Federasyonu) и в него взеха участие доброволци от България, Русия и Турция. В града беше създадена максимално близка до реалната при подобно бедствие обстановка. Спасителите екипи нощуваха на градския стадион и се хранеха със запаси на Червения полумесец, както би се случило в действителност. За тренировъчното занятие домакините бяха осигурили предстояща за събаряне 4-етажна сграда. Предварително бяха разрушили частично сградата, имитирайки земетресение, и бяха разположили манекени и маскирани с различни наранявания доброволци. Всеки екип имаше да отработи две различни ситуации, като и при двете задачи трябваше да бъде използвана различна къртачна техника за проникване в разрушенията и въжени техники за извличане на пострадалите, а руските спасители използваха и обучено в издирвателната дейност куче.

Щабът задействаше спасителните екипи съобразно отдалечеността им от пострадалото населено място. Връзката между щаба и екипите беше осъществявана със съдействието на обществото на местните радиолюбители. С цел да създаване на максимално реалистична обстановка всички екипи се придвижваха през целия ден из Гьонен с пуснати сирени. Първи се отзоваха най-близките спасители от град Ялова K-77, след тях EDAK от град Одрин, после българските доброволци и накрая руските спасители, последни по отдалеченост от град Гьонен. Всеки екип започваше издирване и спасяване в определена част от срутената сграда, като при прослушване на терена всички екипи преустановяваха разбиването на бетона и пазеха тишина, за да могат другите екипи да чуят „пострадалите”. Мисията на спасителите беше след като открият „пострадали” да осигурят безопасен достъп сред руините на медицинските екипи от UMKE и GÖNDAK. В тези медицински екипи участват действително практикуващи лекари, които са обучени от Турската спасителна федерация да работят с въжета в труднодостъпна среда. Екипите на UMKE и GÖNDAK обработваха на терен ранените и заедно със спасителите изнасяха пострадалите от срутванията до линейките, които откарваха „ранените” в болниците, а „починалите” в моргата. За първи път на това учение беше тествана нова система с поставяне на баркод на всеки пострадал, така че да може лесно да бъде проследявано в последствие състоянието на всеки изведен от мястото на земетресението. По време на операцията по издирването и спасяването „роднини” се втурваха към разрушенията, крещейки срещу спасителите и плачейки за „изгубените” си близки. Екипите трябваше да ги успокояват и да не ги допускат до опасната територия.

Освен доброволци в акциите участваха местните структури на общината, полицията, жандармерията, пожарната и спешната помощ. След приключване на учението всички близо 300 участника преминаха на почетна обиколка с линейки и спасителни автомобили с пуснати сирени през града. Гражданите на Гьонен, предварително известени от общинските власти и местните медии, приветстваха автоколоната със спасителните екипи, а децата с възхищение махаха след колите. Така доброволците се почустваха уважавани и оценени за усилията, които полагат за да тренират уменията си и да бъдат в готовност при необходимост.

доброволци,Пловдив 112,Съюз на българските спасители,спасители,земетресение,учение,бедствие,Турция