Започна третият републикански турнир по петанка
Трети републикански турнир по петанка

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

Трети републикански турнир по петанка

дата: 07.10.2006
тегло: 544 KB
размери: 2000X1322 px
автор: Стефан Марков
потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Днес на стадион Г.С.Раковски в столицата започна третият републикански турнир по петанка. В него участват 20 отбора разделени в четири групи. Организатор е федерацията по петанка в България. Състезанието ще продължи и утре със състезанията по двойки и индивидуално и ще бъдат определени победителите и раздадени наградите.  Петанката е национална френска игра създадена през 1789 година от наполеоновите войници, които са използвали за игра гюлетата от топовете. Названието идва от израза "пие танке", което на провансалски означава "събрани крака". Състезателят трябва да притежава комплект от 3 метални топки с диаметър от 6.5 до 8 см и тежест от 650 до 800 гр., малко дървено топче(кошонет) и обикновен метър. Целта е състезателите да доближат най-голям брой топки до топчето (кошонет), което им носи точки. Играта продължава до отбелязване на 13 точки от единия отбор.