Магистрати от София, Плевен и Велико Търново ще се обучават за по-ефективна защита на пострадалите от домашно насилие
София - Пресконференция на Фондация „Български център за джендър изследвания”

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Сдружение „Център Отворена врата” – Плевен, в партньорство с Фондация „Български център за джендър изследвания” - София дадоха пресконференция по повод стартирането на проект "Обединени за справедливост”- Създаване на партньорска мрежа за сигурност и ефективна правна защита срещу домашното насилие и насилието основано на пола в градовете Плевен, Велико Търново и София.  Той е част от мащабен процес по обучение на магистрати, съгласно приоритетите на Министерството на правосъдието и цели да повиши тяхната чувствителност в хода на прилагане на нормативната база, касаеща домашното насилие и насилието основано на пола.
През следващите близо две години няколко граждански организации с опит в сферата на домашното насилие и защитата на жертви ще обхванат с подобни обучителни проекти съдии в цялата страна.
Проектът е финансиран от Министерство на правосъдието на Р България, по реда на чл. 6, ал. 7 от Закона за защита от домашното насилие и е с продължителност 18 месеца. Реализира се съвместно с община Велико Търново.
В рамките на конкретния проект на Сдружение „Център Отворена врата” – Плевен и Фондация „Български център за джендър изследвания” - София, в трите града ще бъдат проведени семинарни обучения за повишаване капацитета на 80 магистрати по прилагане на Закона за защита от домашното насилие, подобряване и хармонизиране на съдебната практика съгласно международните стандарти като например Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба срещу насилието над жени и домашното насилие.
Основните дейности по проекта са:
Сключване на партньорства и споразумения със съдилища и други заинтересовани институции – съд, прокуратура, полиция, пробационни служби, общини, адвокати и юристи, студенти от Правната клиника към юридическия факултет към ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” и представители на НПО, прилагащи Закона за защита от домашното насилие.
Създаване на обучителна програма и наръчник за обучение на магистрати.
Провеждане на обучителни сесии за съдии и прокурори от трите града с акцент върху интердисциплинарния подход и работа с високорискови групи.
Предоставяне на правни услуги за пострадали от домашно насилие лица.
Предоставяне на психологически/ социални услуги за извършители на домашно насилие.
Провеждане на мониторинг на практиката на съдилищата по дела по ЗЗДН на трите места.

Ползи от реализирането на проекта:
Проектът ще допринесе за по-ефективно прилагане на системите за интервенция и защита на пострадалите от домашно насилие лица, както и за повишаване на качеството на програмите за извършители на домашно насилие с цел предотвратяване на бъдещо насилие, рецидиви и ревиктимизация на пострадалите.
Организациите, партньори по проекта, ще допринесат и за подобряване на сътрудничеството и обмена между представителите на съдебната система и организациите, активно работещи в тази област, както и за по-ефективно прилагане на координирания отговор на общността срещу домашното насилие в Плевен, Велико Търново и София.

Очаквани резултати:
По-ефективна защита на пострадалите от домашно насилие лица чрез подобрен достъп до правосъдие и повишаване качеството на правосъдието за пострадалите чрез полагане на основите на постоянно обучение чрез интердисциплинарен подход
Премахването на стереотипите, включително джендър стереотипите, свързани с домашното насилие и насилието основано на пола
Развитие на устойчива партньорска мрежа за сигурност и ефективна правна защита срещу домашното насилие и насилието основано на пола в градовете София, Плевен и Велико Търново.
Геновева Тишева и Жулиета Петрова
правосъдие,съд1,прокуратура,