Най-големият специалист по праистория на Сардиния, професор Джузепа Танда, разглежда уникален археологически обект в село Гърло
СОФИЯ - НАИМ - Научна конференция „Праистория и протоистория на Сардиния“

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Националният археологически институт събра учени и любители на конференцията „Праистория и протоистория на Сардиния“ на проф. Джузепа Танда от Университета в Каляри.   Конференцията е организирана от Италианския културен институт съвместно с Националния археологически институт с музей към БАН и с Асоциация „Сардика“.

Проф. Танда, ескперт по праистория и протоистория на Средиземноморието, говори за характерните археологически обекти в Сардиния: неолитното подземно строителство, което е създало 3500 domus de janas (букв. „вещерска къща“), в техните художествени проявления; най-значимите култови паметници - нураги, свещените кладенци. На конференцията присъства и професар Валерия Фол, която приветства възможността за обмяна на информация по темата за праисторията.

След конференцията професор Танда посети уникалния археологчески обект в село Гърло, Пернишко, по покана на Алесандро Кала, вицепрезидент на културен институт "Сардика". Обектът, известен в България като "кладанец-телескоп", има силно сходство със сардинските нураги, и за българската публика би било интересно да научи от най-големия специалист в местната сардинска праистория дали обектът е аналог на техни култови места. При първия оглед проф. Танда откри конструктивни прилики, макар и с различен материал за градежа, но не се ангажира с твърдение дали обектът е аналог на сардинските, или е възникнал със сходни процеси и ритуали. Най-вероятното му предназначение, според нея, би могло да е кладенец за вода, с площадка за извършване на ритуали. Професорката допусна възможността наоколо да има и останки от селище, което може да се потвърди с нови археологически проучвания.

Джузепа Танда е професор по праистория и протоистория в Катедрата по археологически и историко-художествени науки, както и директор на Междукатедрения център по праистория и протоистория на Средиземноморието (C.I.P.P.M.) на Университета в Каляри и на Школата за специализация в археологическо наследство (вече Археология) в същия университет.

Тя член на Управителния съвет на Италианския институт по праистория и протоистория (IIPP). Развива изследователската си дейност в Италия и в чужбина, на различни теми, засягащи неолита и бронзовата и желязната епоха, в евро-средиземноморска перспектива, а от 80-те години и с интердисциплинарен подход. Участвала е с доклади на много конгреси в Италия и в чужбина, като е била и организатор на някои от тях. Има публикувани около 200 труда.

Професор Джузепа Танда и професор Валерия Фол
нураги,археология,история,сардиния