Природозащитниците от WWF: "Незаконната сеч достига 2.4 млн. куб. метра"
София - Пресконференция на World Wide Fund for Nature (WWF)

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Според анализ за периода 2006-2013 г., годишният обем на незаконната сеч достига 2.4 млн. куб. метра или една четвърт от общия добив, съобщиха експерти от екоорганизацията WWF, позовавайки са на свой доклад за незаконния дърводобив в България за този период. Чрез незаконния добив на дървесина "сивият сектор" в горското стопанство генерира приходи от над 100 млн. лв. годишно.
Проблемите в държавните гори се дължат в голяма степен на смесването на контролните функции и стопанския интерес в една и съща държавна институция - Министерството на земеделието и храните, смятат природозащитниците. Затова предлагат отделяне на отговорната за контрола Изпълнителна агенция по горите от ведомството.
Друг проблем, според тях, е несъвършената нормативна база, която позволява манипулиране на добивите, подправяне на маркировката на дървесината, неефективен контрол по цялата верига и ниска събираемост на наказателните постановления /под 15 на сто/. Между 20 и 40 на сто от добива се губи при прехвърляне на отсечената плътна дървесина, в продадени на клиенти пространствени количества или за преработка, където се изкупува на тон, посочи Александър Дунчев от WWF. По думите му съществуват практики за описване на хубава дървесина като нискокачествена, където щетите са до 50 лева на куб. метър, както и документирането на "скрити" запаси, които достигат 30 на сто от реалния добив или до 2 млн. куб. метра годишно.
От WWF предлагат на институциитe още няколко мерки за решаване на проблема - извършване на независима национална инвентаризация на горите, повишаване на изискванията за квалификация и отговорност на горските служители, увеличаване на наказанията за нарушителите.
Световен фонд за дивата природа,Световен,фонд,дива природа,World Wide Fund for Nature,WWF1,екология,природозащитници,неправителствена,организация