Нови археологически открития на крепостта Урвич край София
СОФИЯ - Крепост Урвич - Археологически открития

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Археолозите Бони Петрунова и Николай Овчаров обявиха резултатите от последните археологически разкопки на крепостта Урвич край София на пресконференция в БТА заедно с кмета Йорданка Фандъкова.
През 2011 те спечелиха проект от Столична община, програма Култура, за проучване на църквата "Свети Илия" в крепостта. Разкрита е цялата църква, оградна стена от север и сграда от запад, които показват, че там е имало и манастир. Находките са над 60, като голямата част са сребърни, обявиха археолозите. Най-важните открития са, че има и ранен период на крепостта, вероятно 4-6 век, че преди това там е имало траки (на базата на находки от тракийска керамика) и че манастирът е създаден през 15 век. По проекта работят със студенти археолози от НБУ, като идеята е крепостта да се социализира, а в следващите години там да продължи стаж за млади археолози. Проектът е спечелен от сдружението КОПАМ БГ, което превърна ивайловградската крепост Лютица в "парк".

Крепостта Урвич се намира на 20 км от София, в поречието на река Искър по пътя за Самоков. Тя е спомената в историята на Паисий. Има хипотези, че под името цар Ясен във фолклора е представен образът на най-малкия син на цар Иван Александър, брат на цар Иван Шишман-Иван-Асен V.
В 1965 г, без да са провеждани археологически проучвания крепостта е определена като ранновизантийска (VІ-VІІ в). Оправданият интерес към този паметник довежда до публикуването на популярни очерци, в което фактите се преплитат с преданията.
През 1969 г, под ръководството на проф. Димитър Овчаров е проучена част от крепостната стена и една бойна кула. След голямо прекъсване, в 1979 г. разкопките са подновени. Изследвана е крепостната църква разположена в центъра на площта, оградена от крепостните стени. Въпреки изключителните резултати, други археологически проучвания на това място не са правени до 2008 година и сегашните разкопки.

Археоложката Бони Петрунова показва монета на Иван Александър, открита при разкопките
археология,история,разкопки,археолози,наследство,средновековие,петрунова,монета,монети,жетон,пари,валута,жълтица,жълтици