Започнаха разкопките на крепостта "Каструм домини" в Созопол
Созопол - Начало на разкопки на крепостта "Каструм домини"

Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com
     Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори

потребителско име:      парола:     
Регистрирай ме   

Разкопките на крепостта "Каструм домини" започнаха в присъствието на професор Божидар Димитров. С първата копка днес се открива и археологическо лято 2011.  През януари, при разчистване на терен край старото училище на носа на Созопол, екипът на фондация "Созопол" открил зидария. Каменните зидове оформяли основите на солидна кула и кладенец с характерната антична зидария. Според проф. Димитров става въпрос за укрепената крепост Castrum Domini, или "Крепостта на господаря". Най-вероятно става въпрос за вътрешна малка крепост на местния феодал от началото на 6 век.
"Тогава е кипяло голямо строителство, предприето от императорите Анастасий и Юстиниан Велики, не само по Черноморието, но и по българските земи. А и мястото, където е открит комплексът, е стратегическо – оттук се наблюдава целия залив и подходите към Созопол, който в онези времена е бил основен доставчик на жито за византийската столица – Константинопол", заяви Димитров. Според него крепостта е имала близо хиляда години живот.
Във всеки голям средновековен град е имало една вътрешна крепост с големина до 500 – 600 кв.м. Тя има различни имена, понякога е наричана укрепен замък на феодала, понякога с френското име донжон (в Западна Европа), или пък с латинското наименование Castrum Domini - "Крепостта на господаря". Тази крепост обикновено е на най-стратегическото място на града. "В морските градове е обикновено на носа на полуострова, той осигурява по-добра защита и обзор към морето, откъдето идват както парите от морската търговия (за която пак отговаря господарят на града), така и вражеските флотилии, които възнамеряват да го атакуват”, добави още Божидар Димитров. В това отношение носът на Созопол – Скамни е много подходящ. От него и сега се вижда целият бургаски залив – от нос Емине до Маслен нос, със средновековните градове Емона, Несебър, Анхиало, Поморие, островите Свети Иван, Свети Петър, остров Света Анастасия.
археологическо лято 2011,археология,археологически,крепост,