| Отмъкнаха част от навеса на Светилището на нимфите край Димитровград Село Каснаково - Димитровград - Светилище на нимфите | ||
|
| ||
| Вие се намирате в сайта на Интернет фотографска агенция "БулФото" www.bulfoto.com | ||
![]() | Съдържанието на сайта е защитено от Закона за авторското право. Всяко публикуване, размножаване и продажба на фотоси от този Интернет сайт без знанието и разрешението на фотографска агенция БулФото е забранено и представлява закононарушение.
затвори
Село Каснаково - Димитровград - Светилище на нимфите
дата: 19.05.2009 тегло: 761 KB размери: 1376X2000 px автор: Тихомир Петков |
|
| Регистрирай ме | ||
| Неизвестни отмъкнаха част от навеса над археологическите разкопки при Светилището на нимфите до димитровградското село Каснаково. Преди година Община Димитровград вложи в проекта половин милион лева. Светилището на нимфите е най- добре запазеното тракийско светилище и единствения нимфеум в България. През 2 век римския гражданин от тракийски произход Тит Флавий Бейтюкент Есбенериос получил земя като награда за 30 – годишната си вярна служба към Рим. Ветеранът от римската армия и неговата съпруга Клавдия Монтана издигнали светилище в чест на нимфите на Афродита. Освен трите извора с лековита вода комплекса включвал голям амфитеатър, храм и помещения за поклонниците. По време на християнизацията тук бил изграден параклис на името на свети Спас, но от него не е останало нищо. През 1968 година обектът е обявен за национален паметник на културата. Част от навеса над разкопките е отмъкнат от апаши | ||