Георги Господинов се срещна с почитатели и читетели на събитие „От „Естествен роман“ до „Градинарят и смъртта““ в рамките на Софийския панаир на книгата в НДК. Амелия Личева, модератор на срещата припомни, че Господинов получи наградата „Златен лъв“ за романа си „Градинарят и смъртта“. А съвсем наскоро той бе сред дванадесет световни автори, поканени за международни членове на британското Кралско литературно дружество.
Георги Господинов и показа първото издание на „Естествен роман“, написана през 90-те години, и първия превод на френски език. Според Личева „Естествен роман“ е бил един от пробивите на 90-те години.
„Когато издадох този роман, веднага върху него беше сложен етикета „постмодерен“, каза Господинов. И допълни, че често е питан каква част от книгата е автобиографична, а той обикновена показвал процент, който му хрумва в конкретния момент. „Автобиографичното в книгата свършва там, където свършват и читателите, които те познават. Ако някой читател в Исландия не ме познава, не го интересува аз развел ли съм се или не. Всичко, което пишем, е важно да е лично, но не е задължително да бъде автобиографично, посочи той.
„Градинарят и смъртта“ и „Естествен роман“ са двете книги, в които съм най-уязвим. Всеки може да прочете тази книга и да ме разпердушини. И да каже: Аз знам всичко за тебе - ти си този и този, ти тогава си се развел, баща ти е умрял. Това е рискът, каза още Господинов. 12.12.2024 |