През 2019 година министър-председателят (1997–2001 г.) и партиен лидер Иван Костов започна своя разказ за пътя и цената на модернизирането и европеизирането на България. Вчера в книжарниците се появи продължение на този разговор – „Свидетелства за прехода: 2000–2009“, в което българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните факти и документи на времето.
Той проследява в дълбочина събитията от 2000 до 2009 г., които водят до политическите и социалните дефицити днес. Разкрива причините за застоя, настъпил в реформите в България в началото на новия век – постепенното овладяване на държавата от мафията, използването на прокуратурата за политически цели, спирането на реформите в администрацията, армията, МВР и службите. Анализира скандалите при замяната на българския външен дълг и приватизацията на БТК. Посочва така наречените „обръчи от фирми“ и началото на руската хибридна агресия срещу България.
Премиерата на книгата се проведе в зала 3 на Национален дворец на културата, а участие в дискусията взеха писателят и главен редактор на издателство „Сиела“ Захари Карабашлиев и професор Калин Янакиев. 03.10.2024 |