Президентът на Музейната галерия за модерно изкуство Деница Атанасова-Гергова и нейният екип поканиха журналисти и приятели на среща, за да отчете резултатите от работата на Галерията  и развитието на световния арт пазар и трендовете за 2010 и първата половина на 2011 година. Екипът на Музейната галерия показа и работните помещения, където при специални условия се съхраняват и описват постъпилите прозведения.
Арт салонът на „Оборище” № 10 е единствената галерия за модерно изкуство у нас, която развива пазарa на западноевропейско модерно и съвременно изкуство, като предлага произведения с музейно качество и инвестиционна стойност. Галерията разполага с най-значимата частна колекция от оригинални графични творби на известни майстори на 20 век като Пикасо, Шагал, Миро, Матис, Дали и топ имената на съвременната арт сцена. През изминалите две години галерията е предложила на българските ценители и колекционери поредица от забележителни изложби на големия Пикасо, бащата на поп арт-а Анди Уорхол, премиерата на най-влиятелния жив артист Деймиън Хърст в България (октомври 2010) и най-голямата изложба от графични творби на Салвадор Дали, която някога е представяна в България (съвместен проект с Национална галерия за чуждестранно изкуство ). Те са доказателство за високото ниво и сериозни цели, които си поставят основателите на галерията.
Деница Атанасова-Гергова представи и развитието на световният арт пазар според годишния отчет на „Art Price”. В тази класация може да се отбележат две силни тенденции, които се откроят за последните десет години на световния арт пазар. Първата е, че Китай преминава от 9-то до 1-вo място, превръщайки китайския арт пазар в най-големия и бързоразвиващ се пазар на изящно изкуство в света. Втората е, че 2010 година е много богата на събития, след повишаване ценовата инфлация между 2004 и 2008, и се наблюдава се значително повишаване и стабилизиране на пазара.
В световна новина се превърна един от големите рекорди за 2010 г. -продажбата на творбата на Пабло Пикасо „Nude, Green Leaves and Bust”. 95 милиона $ на аукцион на 4 май 2010 г. в Christie’s New York. На 4-то място в глобалната ранглиста за 2010 е Анди Уорхол с „Men in her Life”. Картината се продава за 56.5милиона $, което е второто най-добро постижение за цялата кариера на артиста до момента. За първата половина на 2011 г. се забелязва, че световният лидер и най-чест финалист - Пабло Пикасо заема 2-ро място с продажбата на малка творба “La Lecture”, която представя портрет на неговата любима Мари-Терез Волтер. В заключение госпожа Атанасова-Гергова подчерта, че творби и на двамата художници-рекордьори в продажбите са показвани на българската публика в Галерията.
21.09.2011 |