За пръв път в историята на България избирателите имат право да упражнят своя глас електронно. Това може да се случи експериментално само в столичната Френска гимназия. Всеки, който иска да се възползва от новия метод влиза в специална тъмна стаичка, получава достъп до системата с магнитна карта, отбелязва своят фаворит върху монитор, а след това пуска бюлетината си в отделна урна. Когато тази система се усъвършенства и въведе на всякъде, ще може да ограничи изразходването на хартия, ще се премахнат „мъртвите гласове” и ще се прекъсне практиката в селата за дописване на хора в списъка и пускането на допълнителни бюлетини. Фирмата, изготвила софтуера на сегашното електронно гласуване гарантира напълно анонимността на вота. 05.07.2009 |