Родолюбив гражданин от Костинброд е открил в пункт за вторични суровини бронзов бюст на Васил Левски. После го откупил и го предал на оперативната група за бързо реагиране на Националния исторически музей, ръководена от ст.н.с.д-р Цветана Кьосева. Това съобщи за Агенция “Фокус” директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров. Бронзовият бюст на Васил Левски представя водача на българската национална революция в униформа на четник от Белградската легия. Бюстът носи подписа на видния български скулптор Петър Балабанов, работил между 20-те и 40-те години на ХХ век. Не е известно засега откъде е откраднат бюстът. Директорът на НИМ д-р Божидар Димитров заяви, че няма капка намерение да го връща, ако се установи мястото, където е стоял бюстът. “Институции, които не опазват паметниците си, не заслужават да им ги връщаме”, каза директорът на НИМ.
07.05.2009 |